NFTs in the world of video games
NFT hernictví je jedním z největších nových trendů NFT v roce 2022, a bude těžké pro vývojáře a vydavatele to ignorovat.
Rychlá připomínka: Co je NFT a co to znamená?
NFT znamená Non-Fungible Token. Je to digitální certifikát authenticity vytvořený díky blockchainu, konkrétně blockchainu Ethereum (který je také kryptoměnou). NFT jsou označovány jako „non-fungible“ (neložitelné), protože je nelze nahradit ničím jiným, zůstávají jedinečné. To je odlišuje od jiných kryptoměn, jako je například Bitcoin, protože jeden Bitcoin lze vyměnit za jiný a jeho hodnota zůstává stejná.
Stručně řečeno, NFT je jedinečný kód připojený k jakémukoli digitálně dostupnému „věci“. Může to být fotografie, zvuková stopa, text, … Jeho certifikát vlastnictví je uložen na blockchainu.
Dnes se nejvíce mluví o NFT s obrázky. Umělci vytvořili obrázky NFT (například jpg), aby je mohli znovu prodat na trhu. Vlastnění jednoho z těchto NFT činí majitele jediným oficiálním vlastníkem obrázku. V konkrétních termínech by to mohlo být podobné vydání sběratelské edice gramofonové desky, číslované a podepsané umělcem. Množství vydaných a vytištěných desek je omezeno a autenticita této desky je identifikovatelná díky podpisu umělce a také číslem edice.
Fenomén, který postupně nabývá na síle ve světě videoher.
Jaký je smysl NFT v herním světě? Říká se, že vše, co je vzácné, je drahé. Někteří lidé jsou ochotni zaplatit hodně peněz za vzácný nebo dokonce jedinečný předmět, někdy s úmyslem ho později prodat za vyšší cenu. Zatím se NFT zdají být v herním světě spíše malým pokrokem, protože mikrotransakce, sezónní průchody a další DLC už dlouhou dobu nabízejí digitální obsah za poplatek. Ale nyní si představte, že velmi známý hráč dokáže dokončit obtížnou úlohu před miliony diváků na Twitchi. Hrdý na svůj úspěch by mohl na konci svého dobrodružství rozhodnout prodat meč, který použil během své cesty. Více než jednoduchá kůže si můžeme představit, kolik lidí by bylo ochotno utratit za to, aby hráli s právě tímto mečem, který použil k poražení tohoto konkrétního monstra.
Vstup NFT do videoher by mohl vést ke značné změně spotřebitelských návyků. Například by to hráči umožnilo koupit si jedinečný outfit pro svůj postavu v multiplayerové hře, který by byl výhradním vlastníkem, a potenciálně by mu to umožnilo ho později prodat, opět ve formě NFT, za vyšší nebo nižší cenu. Hráč by tedy vložil reálné peníze do hry, aby mohl využít nestabilní službu, aniž by opravdu mohl měřit její budoucí prodejní cenu. Je to trochu jako hrát na burze, ale v rámci videohry. Každopádně vývojář a producent hry by dostali procento z transakce, bez ohledu na částku prodeje.
Několik vývojářů již oznámilo, že chtějí vytvářet NFT, jako například Ubisoft nebo GSC Game World se svou hrou S.T.A.L.K.E.R. 2. Ubisoft také oznámil před pár měsíci zavedení platformy nazvané Quartz. Platforma NFT, která bude pojmenována Digits, a která se zatím může používat pro Ghost Recon Breakpoint.
Tato evoluce však zdaleka není jednomyslně schválena hráči a různými aktéry videoherního průmyslu. Phil Spencer, šéf Xboxu, o tom hovořil minulý listopad.